Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pablo Escobar Hakkında
#1
Pablo Emilio Escobar Gaviria

   

(Doğumu 1 Aralık 1949, Rionegro, Antioquia, Kolombiya – Ölümü 2 Aralık 1993, Medellin)
Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı. Uyuşturucudan elde ettiği kazançla 1989'da Forbes dergisinde dünyanın en zengin yedinci adamı ilan edildi.

Escobar Medellin caddelerinde genç bir araba hırsızı olarak suçlarına başladı. Mezarlıklardan mezar taşları çaldığı ve Antioquia'nın diğer köylerinde sattığı iddia edilse de bu kanıtlanamamıştır. Bu tür işlerden sonra kokain gibi uyuşturucu işlerine başladı, 1970'lerde muazzam bir uyuşturucu imparatorluğu kurdu.

1975 Medellin bölgesinin en büyük uyuşturucu baronu Fabio Restrepo'yu bizzat kendi emirleriyle öldürerek Medellin'deki tüm kirli trafiği kendisini getirdi. Amerika'nın uyuşturucu trafiğinin %80'ı onun payıydı.

1980'lerde dev bir uyuşturucu kartelinin sahibiydi. Kolombiya yoluyla ABD, Porto Riko, Meksika gibi ülkelerin uyuşturucu organizasyonunu bu kartel sayesinde yaptı. Hatta Asya'ya kadar uzandığı söyleniyor.

1983'de Kolombiya Meclisinde üye olarak seçildi.Bu gücüne güç kattı.Artık tüm suçlarını rahatça işliyordu. Elinde bundan böylece Politik gücünü de aldı.

Pablo Escobar'ın adamları yaklaşık 200 yargıcın ve 1000'i aşkın polisin ölümünden sorumluydu.27 Kasım 1989'da Avianca flight 203'da bulunan bir muhbirin Escobar aleyhinde sahip olduğu kanıtlar yüzünden Pablo Escobar'ın adamları uçağa bomba yerleştirip havada patlattılar.110 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

1993'de girdiği silahlı çatışmada öldürüldü. Bunun gibi suçlardan dolayı dünyada en çok aranan suçlular arasında yer aldı. Pablo Escobar'ın kendi askeri ordusu bile vardı.

1980'ler onun en güçlü dönemiydi. Forbes Dergisi tarafından 1989'da dünyanın en zengin insanlardan biri olarak seçilmiştir. Kolombiyalı magazin dergisine oğlunun yaptığı açıklamaya göre saklandığı dağ evinde üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon dolar nakiti yakmıştır.

Pablo Escobar'ın genç yaşlardaki en büyük hayali Kolombiya Başkanı olmaktı. Ayrıca Pablo Escobar, üniversite okuyamadığı için yaşadığı pişmanlığı öfkeye dönüştürdüğünü " Okuyamadım ama onları zehirleyebilecek güce sahibim. Bu her şeyi açıklıyor. " sözleri ile kanıtlamıştır.

Her polis kellesi için 3000 $ ödül koymuştur. O zamanlar 400'den fazla polis siviller tarafından sokaklarda öldürüldü. Pablo Escobar, saklandığı şehirde yerlilerine yerini söylememeleri karşılığında her kişiye çuvallarca para vermiştir.[kaynak belirtilmeli] Pablo Escobar, her yıl elindeki parayı paketlemek için 2500 $ değerinde paket lastiği alırdı.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tommy Lucchese Hakkında Herşey [Türkçe] ByLunaci 0 48,913 23.02.2016, Saat:16:24
Son Yorum: ByLunaci

Hızlı Menü: