Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mafia oyun serisinin tarihi
#1
   

Mafia: The City of Lost Heaven

İlk oyun, tam adı Mafia: The City of Lost Heaven olan, ancak kısaca Mafia olarak bilinen ve oyun kapağında da kısa ismiyle yer alan bir oyundu. Bilgisayar oyunlarına ulaşımın çok da kolay olmadığı ve her oyunun çok daha fazla değeri olduğu o yıllarda, hayranlıkla baktığımız ve bilgisayarımıza özenle kurduğumuz 3 CD üzerinde gelen bir oyundu Mafia.

Oyundaki açık dünya, Grand Theft Auto serisinin yanında oldukça küçük kalsa da, o zamanlar gerçekçilikten uzak ve kendini tekrar eden bir oyun deneyimi sunan GTA serisinin aksine, gerçekçiliği ile ön plana çıkıyordu. Oldukça gerçekçi bir açık-dünya oyun deneyimini yaşayan bir şehirde veren Mafia, bunu sürükleyici bir hikayeyle birlikte sunmasıyla büyük bir hayran kitlesi edinmişti.

Oyun, dönemin çeşitli ABD şehirlerinden esinlenerek oluşturulmuş bir şehir olan ve oyunun adından da anlaşıldığı üzere, kurgusal Lost Heaven şehrinde geçmekte. Mafia’nın hikayesi, çeşitli ABD şehirlerinde mafyanın hüküm sürdüğü 1930’larda yaşanmakta.
Mafia’nın sürükleyici hikayesi, tam olarak 1930 sonbaharında başlayıp, 1938 sonlarında sona ermektedir. Oyuncu olarak, oyunun ana karakteri Tommy Angelo’yu yönetmekte ve başından geçenleri oynamaktayız. Oyun, sıradan bir taksi şoförü olan karakterimizin, istemsizce Salieri mafya ailesinin organize suç eyleminde sürücülük yapmasıyla başlıyor.
   
Oyunda kontrol ettiğimiz karakter Tommy Angelo olarak biz de taksi şoförü olarak oyuna başlıyor, kötü tesadüfler sonucunda içine çekildiğimiz mafya ailesinin bir üyesi olarak sürükleyici bir macerada rol alıyoruz.
Oyunda maceradan maceraya sürüklenen karakterimizi kontrol ederken her bölümde, adeta bir dizinin sonraki bölümünü merak eder gibi bir sonraki bölüm için meraklanıyor, kimi zaman üzülüyor, kimi zaman seviniyoruz. Oyunun senaryo bölümü tamamlandığında ise buruk bir hisle, senaryo bittiğinde açılan serbest dolaşım modunda Lost Heaven sokaklarında dolaşıyor veya sokakları birbirine katabiliyoruz.
Oyunda 1930’ların ABD’sinde kullanılan ve hikaye içerisinde yıllar geçtikçe yeni modellerle tanıştığımız tam 51 farklı model klasik Amerikan otomobili yer almaktadır. Ayrıca oyunda 5’i yarış otomobili olmak üzere 19 farklı bonus otomobil de bulunmakta.
   
Bu yönüyle klasik otomobil severleri de cezbeden Mafia oyununda, oyun hikayesini bitirdiğinizde açılan serbest dolaşım modunda oynanabilen çeşitli hayran modları hazırlanmıştı. Bu modlarda çeşitli görevlerden otomobil yarışlarına ve taksiciliğe kadar bir çok içerikle Lost Heaven sokaklarını arşınlayabiliyorsunuz. Tamamen yaşayan bir şehir olan ve otomobillerin yanında tüm şehri dolaşan tramvaylar ve banliyö trenleriyle gezebildiğiniz Lost Heaven’dan sıkılmanız zaman alacak.

Oyunu oynamamış olanlar, halen edinip oynayabilir ve dilerlerse bu sürükleyici hikayenin hiçbir detayını kaçırmamak için Türkçe altyazı yamasını yükleyerek oynayabilirler. Ayrıca ModDB sitesinde, oyunun hayranları tarafından geçmişte hazırlanmış ve hatta bazıları yakın zamanda geliştirilmiş olan oyun modlarına da göz atabilirsiniz. Mafia ilk olarak sadece Windows PC platformunda çıkmış, yaklaşık iki yıl sonra konsol sürümleriyle Xbox ve PlayStation 2 sürümleri gelmiştir.


Mafia oyunundan bahsedip, bu başarılı oyun serisini ortaya çıkaran yapımcı şirketten bahsetmeden olmaz. 2002 yılının Ağustos ayında piyasaya çıkan Mafia, Çek Cumhuriyetinde bulunan ve dönemin küçük bir oyun stüdyosu olan Illusion Softworks tarafından geliştirilmişti. Mafia’dan önce de geliştirdiği oyunlar bulunan şirket, Mafia oyunundaki başarısı ile adını dünya çapında duyurmayı başarmıştı. Mafia’nın ardından da başarısı devam eden şirket, Vietnam savaşını konu alan Vietcong serisi ile adını duyurmuştu. Başarılı şirket 2008 yılında 2K tarafından satın alınmış ve adı 2K Czech olarak değiştirilmiştir.

   

Mafia II
Mafia II, aslında ilk oyunun yapımcısı olan ve sonradan 2K tarafından satın alınarak adı değiştirilen 2K Czech stüdyoları tarafından geliştirilmiştir. 2010 yazında piyasaya çıkan Mafia II, aynı anda Windows PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için çıkarılmıştır. Yaklaşık 1,5 yıl sonra ise Feral Interactive tarafından OS X platformunda satışa sunulmuştur.
İlk oyunun devamı niteliğinde olan Mafia II, yine çeşitli ABD şehirlerinden esinlenerek kurgulanmış başka bir şehir olan Empire Bay‘de geçmektedir. Bu ikinci oyun, senaryo bölümü 1938 sonunda biten ilk oyunun devamı olan yıllarda ancak araya giren İkinci Dünya Savaşı’nın ardından gelen yıllarda, 1940’larda geçmektedir.
Klasik Amerikan otomobilleri bakımından yine zengin olan oyunda, döneme ait 40’a yakın otomobil modeli yer almaktadır. Müzik içeriği bakımından ilk oyundan zengin olan Mafia II’de döneme ait bir çok müzik eseri yer almakta.
   

Yine açık dünyada geçen oyunda, bulunduğumuz şehir olan Empire Bay, ilk oyunda Lost Heaven şehrinden yaklaşık iki kat büyüktür. Oyundaki ana karakterimiz, 1925 yılı Sicilya doğumlu olan ve daha bir çocukken ailesiyle Amerika’ya göç etmiş olan Vito Scaletta‘dır.
Göçten sonra da şansları yaver gitmeyen ve zor şartlarda yaşayan ailesiyle birlikte büyüyen Vito, henüz bir öğrenciyken bir şekilde suç çetelerine karışır ve yakayı ele vermesinin ardından iki seçenekle karşılaşır. Buna göre Vito ya hapis yatacaktır yada İkinci Dünya Savaşı’nda çarpışmak üzere orduya yazılacaktır.
Orduya katılan Vito, paraşütçü birliğine katılır ve Sicilya’ya gönderilir. Burada vurulup yaralanmasının ardından eve gönderilmeden önce, İtalya’ya karşı düzenlenen Husky Operasyonunda yer alır. Oyunun senaryosu da tam olarak Vito’nun eve dönüşüyle başlar ve Vito’yu savaştan dönüşünde daha zorlu bir hayat ve kötü sürprizler karşılar. Karşılaştığı zorluklar, yeni bir hayata başlamak üzere büyüdüğü ülkesine dönen Vito’yu yavaş yavaş suç dünyasına çeker ve oyun senaryosu da ilerler.
   
Mafia II, serinin uzun yıllardır bir devam oyunu bekleyen hayranları tarafından duyulan büyük beklentileri karşılamakta zorlansa da, yine de sürükleyici bir hikayeye sahiptir. 2010 yılında piyasaya çıkan oyun da en az hayranları kadar uzun bir süre çıkış tarihini beklemiştir.
İlk olarak 2004 yılında çalışmaları başlayan Mafia II, PlayStation 2, Xbox ve Windows PC için düşünülse de, çalışmalar uzayınca, oyunun hedefi 2005 yılında PlayStation 3 ve Xbox 360 olarak güncellenmiştir. Oyun motorunun geliştirilmesinde yaşanan aksiliklerle oyunun tanıtımı 2007 yılına kadar uzamıştır. Oyunun çıkışı ise yapımcının 2K şirketi tarafından satın alınmasının ardından ancak 2010 Ağustos’unda gerçekleşmiştir.
Oyunun çıkışının ardından oyuna farklı oynanabilir karakterler ve bölümler katan 3 farklı DLC paketi satışa sunulmuştur. Mafia III’ün çıkışına kadar oynamanızı tavsiye ettiğimiz oyunun derin hikayesindeki detayları kaçırmamak için, oyuna Türkçe altyazı desteği ekleyen Türkçe yama kurmanızı öneririz.
   

Mafia III
Kaynak: TeknoBilig
[Resim: 1233869.png]
Youtube Kanalım: TIKLA /\  İnternet hızım: TIKLA
Cevapla


Hızlı Menü: