Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android 5.0 Lollipop Eleştirisi
#1
Bir süredir beklediğimiz Android 5.0 Lollipop güncellemesi sonunda Nexus cihazlar için yayınlandı. Biz de hemen yükledik. İşte Android 5.0 Lollipop eleştirisi.

Android bu zamana kadar yaşadığı en büyük değişimi hiç şüphesi 5.0 Lollipop sürümü ile yaşadı. Hem arayüzde hem de yazılım optimizasyonu konusunda büyük gelişmelerin yaşandığı bu yeni sürüm, Nexus 4 ve sonrasındaki Nexus cihazlar için yayınlandı. Bizde hemen burada da sizlerle paylaştığımız Factory İmage yöntemi ile cihaza temiz bir kurulum yaptık ve ilk gün deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Android 5.0 Lollipop kurulumunu Nexus 4’e (diğer cihazlar için de geçerli) Mac üzerinden Factory İmage yöntemi ile kurmak gerçekten çok kolay. Terminale bir kaç kod yazmak gözünüzü korkutmasın, tüm işlem 10 dakika civarında sürüyor ve sonunda her şeyden arınmış, Android’in en son sürümüne sahip bir cihazınız oluyor.

İlk izlenimler

İşletim sistemi Nexus 4’te gerçekten çok hızlı çalışıyor. Bilmeyen birisine gösterseniz Nexus 4’ün 2 yaşında bir telefon olduğuna inanmaz. Arayüzde tek can sıkıcı şey kilit ekranında. Bu zamana kadar alıştığımız sağa kaydırarak açılan ekran yerini yukarı kaydırarak açılan ekrana bırakıyor ve buna alışmak zaman alabilir. İlk günden en az 10 kere parmağımı sağa kaydırarak yanlışlıkla arama bölümünü açtım.

[Resim: nexus-4-lollipop-655x491-1416049927-1416063412.jpg]
Keşke değiştirmeselerdi dediğim ikinci şey ise Chrome’da sekmelerin çoklu görev ekranına taşınmış olması. Daha sonra görüntülemek istediğiniz web sayfaları uygulamalar arasında kayboluyor. Eski yöntem çok daha iyiydi. Aynı zamanda yeni menüyü de çok beğendiğimi söyleyemem ama bu kişiden kişiye değişir. Mesela iOS 7 arayüzünü de hiç sevmemiştim ama çoğu kişi bayıldı.

Bataryada değişiklik var mı?

En çok merak edilen sorulardan birisi batarya ömründe değişiklik var mı? Evet batarya ömrü dikkat çekici bir şekilde arttı. Nexus 4’ü kullandığım zamanlarda yanımda bir de harici batarya taşırdım ancak bundan sonra o bataryayı sık kullanacağımı zannetmiyorum çünkü Android 5.0 Lollipop gerçekten çok az şarj tüketiyor.
[Resim: atakannexus.jpg]
İşin güzel yanı ise Nexus serisinde daha önce görmediğimiz batarya tasarrufu modunun eklenmiş olması. Eğer şarjınız bitiyorsa (%15) telefonunuz batarya tasarrufu modunu aktive ediyor ve bu sayede daha az güç harcıyor.
Hata var mı?

Şu an için hiç bir hata ile karşılaşmadım. Özellikle Factory İmage dosyaları ile temiz kurulum yapan kişilerin de karşılaşacağını zannetmiyorum ama Android konusunda her zaman “Android’i sev ama güvenme” demişimdir. İlerleyen günlerde bir çok kişiyi etkileyen büyük bir hata baş gösterebilir

Yazan: Atakan Sayın
SDN - ShiftDelete.Net
[Resim: mafia-2-turkce-yama-logo_256x256.png]
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './mafiatur_forumdb/mybb_threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('176')

If you're a visitor of this website, please wait a few minutes and try again. If this problem persists, please contact the site owner.

If you are the site owner, please check the MyBB Documentation for help resolving common issues, or get technical help on the MyBB Community Forums.